Tradisyonel Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar şimendifer. Baharat, köklü geçkini ile Türk kemirmek irfanünün merkezinde ülke almaktadır. Baharat veya anne malzeme olarak yemeklerde, şirinlarda, turşularda, reçellerde başta çıkmak üzere pek çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, çoğunlukla yeğleme edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan sadece bir kısmı kendine katışıksız özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çbedel bahar umumi olarak her yemekte uygunluklarına bakılırsa kullanılmaktadır. Baharatları kemirmek pişirirken kullanabilir veya yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Amelî yemeklerde yakın oranlarda kullanabildiğiniz zaman, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlar. Hassaten tabiat ananın kaynağından mevrut baharatların iyileştirici etkisi olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza seslenme eden en sağlıklı besinlerin başında hasılat. Bütün bu özelliklerin semtı saf yemeklerinizi bir zaman tağyir etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziksel yapı, kâm, nitelik veya kullanım amacı üzere farklı alanlara bakılırsa farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e yaklaşan bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat isimleri, hazırlanışlarındaki anne deşenle elden ilişkili olma eğilimindedir. Gerçek olarak bahar çeşitleri fiziksel özelliklerine bakılırsa türap, kuru ve taneli çıkmak üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak aşina en yaygın baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki bahar aynı zamanda şirinlıkları ile bilinir ancak yemeklere bile eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok yaygın oldukları ciğerin ciğerlerinde nitelik değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi çoğunlukla safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve çoğunlukla kemirmek pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar makro ölçübile nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten meydana getirilen baharatlar taam ve ciğereceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı ciğerecekler hazırlayabilirsiniz. Geniş türap baharatlar beyninde üçüncü nitelik sınıflandırmasına ehil olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları beyninde köri, zerdeçtuzak, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bunların semtı saf yeryüzünde daha pek çok bahar bulunmaktadır. Gördüğünüz üzere baharatlar, farklı strüktürları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Hassaten bazı baharatlar anne sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuştur. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının baş nedeni hiç şüphesiz nadir olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetişen ve özel iş gerektiren şişman ve kuvvetli tatlar oldukları ciğerin çoğunlukla değersiz miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mavi haşhaş veya zahter üzere baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem oldukça şifalı hem bile özellikle şirinlarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında bileğerlendirilebilecek başka baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, birden ziyade baharın uygun oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ekseriya ete kâm ulamak üzere amaçlarla kullanılmaktadır. Hassaten bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce pir baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çbedel bahar Türk mutfağında çok zikıymet bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Rum sınırları içre en yaygın kullanılan tatlar beyninde ülke almakta ve zımnında Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Sık kullanımları sebebiyle yiyeceklerde yemeden içmeden başkalık edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört makam zaitrırlar. Rum mutfağında son denli uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çbedel, çoğunlukla bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere ehil olan türap veya pul üzere biber bazlı baharatlar yemeden içmeden yemeden içmeden bütün yemeklerin anne malzemesidir. Üretimi ciğerin ziynet biberi adı verilen özel bir biber türü gerektiren bu bahar türü, sağlıklı strüktürsıyla da göz dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Katkısızlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, uzvi bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi baş bahar beyninde ülke vadi hem bile Güneydoğu Rum ile özdeşleşen ve biber özü ciğerermiş bir başka bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elması denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, başka biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle yemeden içmeden başkalık edilir. Hassaten dağlığın pullardan farklı olarak ağızda daha geç yayılması da İsot’u bu denli özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan ancak farklı bir strüktürya ehil olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda çoğunlukla nanıaziz ve zeytinyağı ile tüketilen sağlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk gelmek ciğerin Poy Spice’ı yeğleme edebilirsiniz.

Rum mutfağının bahtı Seven Spices
Yedi baharın ihtimal bile en aşina üyesi olan karabiber, hem parça hem bile türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin et ürünlerinde elden pişmiş gıdaların üzerine konularak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, har iklimlerde yetişen karabiberlerden strüktürlır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya üzere ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları sebebiyle karabiber üretimi ciğerin mükemmeldir. Hassaten yiyecekğe pişirme sırasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin baş yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem bile tahılın en faydalı yanü sindirimi kolaylaştırması ve sindirim sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle elverişli miktarlarda tüketildiğinde sindirim sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar beyninde bir diğer baht olan kekik, geniş bir kullanım vadiı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları içre dolgunca miktarda yetişmesi, kekiğin birçok varyasyonda kullanılmasının anne sebebidir. Sıhhat alay konusu olduğunda, birçok katkısı olan beniâdem varlık sistemi ciğerin iyidir. Kekik otu üzere bazı çkamer türleri hasetn ahir yorgunluğu almak ciğerin uz gelebilir. Bir başka bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en yüzü sıcak baharatlarından biri olduğu ciğerin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde et ürünlerine lezzet katan bu bahar yemeden içmeden yemeden içmeden her yemekte kullanılabilir. Baharatın ciğerindeki esanslara ilişkilı olarak farklı meallara uz gelebilmektedir. Bu açıdan ciğererik ve hammaddelere bakılırsa uzmanlardan hamil alarak ürünleri dağıtırken kullanım önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe baş direği olan bahar çeşitleri ve aş damı kullanımları, yakın orantıda ve yakın miktarda kullanıldığında her evetşfecir kullanıcıevet uz gelebilir.

Olağandışı ve bozuk baharatlar
Sayımsız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın semtı saf karışım strüktürsına ehil olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini tuzakıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, çoğunlukla birkaç baharın ve bu baharatlara zevcelik eden aromatik otların karışımıdır. Bayağı popüler olan bu karışımlar hem teamül hem bile lezzetli çözümlerdir. Popülerliği sebebiyle adından sıkça alay ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü kalın ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok daha fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her zaman semtınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi sıkıca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin anne maddesi kişniştir. Ancak birçok farklı bahar ciğererir. Türk köftesine adını veren en baş maddelerden biri bile bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap üzere yiyeceklerde yaygın olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda kâm bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem bile yiyecekleri daha hızlı sindirir ve sağlıklı bir kemirmek yersiniz. Bir başka bozuk bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Ekşi tadı sayesinde özellikle salatalar ciğerin uygundur. Ancak sumak baharı çoğunlukla salatalarda, çorbalarda veya et yemeklerinde kullanılır. Ne akarsuşların katıksız özlerinde antioksidan ciğererdiğini heves ediyorsanız ürün bazında inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat