(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Reis beyı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Ululuk Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak tekrar aynı kurumun Dış İlişkiler Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Akabinde 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Esenlığı ve Emrazı Uzmanlığını almıştır. Henüz sonrasında öğretim görevlisi olarak akademik avluına esaslamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları arasında da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Kurul Tıp ve Mizaç Bilimleri Eğitim Konseyi Kafakanlığı, UMEMPS (ılımlı şarki ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Konuşan Ülkeler Pediatri Birliği) riyaset ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği ve Reis bey Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 yılları arasında YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 seneından beri Türkiye Milli Pediatri Derneği Yönetim Kurulunda uhde almaktadır. Kafakanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Milli Pediatri Derneğinde halen Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri uzmanından biri olarak onaylama edilmektedir. 2019 yılında dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin iştirakıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “doğacak dönem esaskanlığına” seçbilimselştir.
Bu pozisyonda ihtimam ettiği dü yılın böylece 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA esaskanlığı görevini Kul’li Prof. ErrolAlden’dan gerçekten çevrim almıştır. Hatta Ululuk Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Kafakanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak uhde yapmaktadır.